Узаконяване на газова уредба.

При монтиране на допълнителна уредба, позволяваща работа на двигателя на автомобила с втечнен нефтен газ (LPG) или сгъстен природен газ (CNG), се изисква изменението в конструкцията да бъде заявено в Пътна полиция. И това не е някаква новост, а е в сила от 2014 г. По-рано дори МВР стартира специализирана операция в цялата страна за автомобили, чиито собственици не са информирали в Пътна полиция за промяната в горивната система на МПС-тата.

Промяната на данните за вида на горивото се заявява от собственика на превозното средство. На база на това се извършва промяна в данните в свидетелството на МПС. За да бъде издаден нов талон с отразен съответния вид гориво, собственикът на превозното средство трябва да представи удостоверение за първоначална проверка на газовата уредба. Този документ се издава от лицензирани сервизи. Към момента има 156 контролно-технически пунктове, получили разрешение за извършване на такава дейност. Те могат да се видят на страницата на Изпълнителна агенция “Автомобилна администрация” (ИААА) ТУК.

За Монтирани системи с втечнен нефтен газ(LPG) :

От официален отговор на ИААА след запитване от СБА става ясно, че на първоначална проверка подлежат автомобилните газови уредби, които са допълнително монтирани в моторните превозни средства след 1 септември 2014 г. От отговора става ясно, че не се извършва първоначална проверка на автомобилните газови уредби, когато:
– в свидетелството за регистрация на моторното превозно средство е отразено оборудването му с автомобилна газова уредба;
– има издаден паспорт за монтирането на автомобилната газова уредба;
– за моторното превозно средство има издадено удостоверение за техническа изправност, в което е отразено, че същото е с монтирана автомобилна газова уредба.

След монитране на система за втечнен нефтен газ при нас,ние издаваме Протокол,който съдържа пълна информация за компонените и тяхните сертификати,както и сервиза монтирал системата.

След монитирането имате срок до следващия ГТП,да узаконите системата в определените по-горе специализирани пунктове за ГТП.

След издаването на Документа за узаконяване  или така нарачения “розов протокол”,имате срок от 3 години да впишите в талона съответното допълнително гориво.

 

Друг спорен момент през последните дни е така коментираният срок на експлоатация на бутилките. Според ИААА изискванията към автомобилните газови уредби, работещи с втечнен нефтен газ (пропан бутан) са определени в Правило № 67 на ИКЕ на ООН, а към тези работещи със сгъстен природен газ (метан) в Правило № 110 на ИКЕ на ООН. В Правило № 67 на ИКЕ на ООН не е предвиден максимален експлоатационен срок на резервоарите (бутилките) за пропан бутан, поради което е прието за експлоатационен срок на резервоарите (бутилките) за пропан бутан да се взема предвид срока, заложен от производителя, който обикновено е 10 години. В Правило № 110 на ИКЕ на ООН е предвиден максимален експлоатационен срок на резервоарите за метан от 20 години.